Galeri

İletişim Bağlantılarımız

Veysel Karani Mah. 494. Sk. Akelçi Sitesi A Blok No:2 Kapı No: K16 

Haliliye/ŞANLIURFA

info@renaenerji.com.tr

+90 (536) 912 4112

+90 (505) 791 0262

IV-Curve Ölçümü – IEC 60891

IV Ölçüm Nedir?

Standart şartlar(25 °C ve 1000 W/m2 toplam güneş ışınımı) göz önünde bulundurularak öncelikle panelin üstüne ışınım ölçer cihazı yerleştirilir ve panelin arka kısmına ise sıcaklık ölçer cihazı yerleştirilerek önceden IV Ölçüm cihazına kaydedilen panel data sheet verileri sayesinde yeni parametreleri elde ederek panel verimini öğrenebilirsiniz.

IV Ölçüm Testi ile;

 • Güneş panellerinin sahadaki verileri ile fabrika verileri arasında kıyaslama yapabilir ve verim kaybınızı öğrenebilirsiniz.
 • Güneş panellerinin LID-PID-micro crack gibi birçok problemleri önceden tespit edebilir ve bu problemleri daha az kayıpla önüne geçebilirsiniz.
 • Güneş paneli serilerinde DC kablolarının hatalı bir şekilde bağlanmasını,yalıtım sorunlarını ve kaçak akım gibi muhtemel olabilecek tüm sorunları tespit eder ve gerekli önlemleri almanızda size yardımcı olur.
 • Panel sıcaklığının dirence etkisini ve kısa devre akımı gibi birçok konu hakkında da bilgi sahibi olabilir ve bu sonuçlar sayesinde sahadaki panellerinizin verimini arttırabilirsiniz.

Termal Kamera ile Hot-Spot Ölçümü

IEC 61215 – IEC 62446

Termal Kamera Nedir?

Termal Kamera’lar;kızılötesi görüntülemenin bir çeşidi olan termografi sayesinde panellerdeki göz ile göremediğimiz hotspotları(sıcak bölge)görüntülememize yardımcı olan elektronik cihazlardır.Termal Kameralar IR enerjiyi(ısıyı) esas alarak panelin genel IR yapısına göre renklendirme yapan cihazlardır.Termal Kamera Ölçümünün yapılabilmesi için panellerin ölçümden önce temizlenmesi gerekir aksi takdirde bu kirlenen kısımlar bulunduğu hücrenin sıcaklığını yüksek göstererek sağlıklı bir ölçüm yapılmasını engelleyecektir.

Termal Kamera Ölçümü ile;

 • Montaj sırasında veya taşınma esnasında oluşan gözle görülmeyen kırılma ve çatlamaları tespit eder ve panel veriminin düşmemesine yardımcı olur.
 • Çevresel faktörlerden oluşan problemleri gözlemleyip hücrenin sıcaklığı artmadan önceden müdahale fırsatı sunar.
 • Büyük kılcal çatlakları EL Testine gerek duymadan tespit edilebilir
 • Güneş panelleri birbirine seri bağlandığından herhangi bir paneldeki sorun zamanla bağlı olduğu serideki tüm panellerin veriminin düşmesine ve akımın ısıya dönüşmesi sonucu hotspot oluşmasına olanak sağlar.Bundan dolayı termal kamera ile önceden ölçüm yapılarak hotspotun önüne geçilir ve sahanın verimi düşmemiş olur.

EL (Elektrolüminesans) Testi  IEC- 61646

Elektrolüminesans Testi Nedir?

Güneş panelinin uygun şartlarda(Tamamen karanlık ortam ve 9600 nano dalga boyu ışınım)ileriye dönük problemlerinin tespit edilmesi ve bu problemlere erkenden müdahale ederek saha verimini arttırmak için gerçekleştirilen bir test çeşididir.Elektrolüminesans testi IV Ölçüm Testinde çıkan problemlerin nedeni hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur

Elektrolüminesans Testi ile;

 • Hücrelerin yapısında meydana gelen bozuklukları tespit edebilir ve bu tespitler sonucunda düşük panel veriminizi standart seviyeye yükseltebilirsiniz.
 • Panelinizdeki hücrelerde kırık vb. şeyler olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Güneş panelinizin 10 yıl ile 25 yıl arasında oluşabilecek bozulma ihtimallerini göz önünde bulundurarak daha verimli paneller seçmenizde yardımcı olur.

İzolasyon Testi IEC – 62446

İzolasyon Testi Nedir?

İzolasyon test cihazları yalıtım direncini ölçer.Bu ölçüm yalıtkan malzemelere 1000 V’luk gerilim uygulanarak malzemenin akımını ölçer ve bu değerler ohm kanuna göre hesaplanarak malzemenin izolasyon testini ortaya çıkarır

İzolasyon Testi ile;

 • Eviricinizi devre dışı bırakacak herhangi bir problem olup olmadığı hakkında bilgi verir.
 • Panellerde DC akım ucunda herhangi bir faz-toprak hatası var mı sorunun cevabını alabilirsiniz.
 • Güneş panellerindeki kaçağı ve kablolarınızdaki kopuklukları tespit edebilirsiniz

Topraklama Değeri Ölçümü

Topraklama Testi Nedir?

Topraklama testi standart koşullarda(nemli toprak)Topraklama Meğeri ile ölçülür.Ölçüm 2 tane toprak çubuğu ve 3 tane probla yapılır.Toprak çubukları(P ve C)toprağa 1 metre kadar toprağa çakılır.Problar birbirlerine 5 ile 10 metre uzaklıkta toprağa gömülür ve bu şekilde ölçüm yapılmaya başlanır.

Topraklama Testi ile;

 • Topraklamanın olmadığı yerlerde yıldırım, kaçak akım ve elektriksel arızaların olma ihtimali artar.Bundan dolayı topraklama testi insan sağlığı ve GES için önemli bir testtir.
 • Yalıtımdan kaynaklı oluşabilecek kusurları tespit etmekte yardımcı olur.

Gerçek Değerler Kullanılarak Simülasyon Hazırlanması

Santralin kaydedilen ışınım değerleri ile panel üreticisinden alınan PAN dosyaları kullanılarak yazılım sayesinde çeşitli programlar kullanılarak simüle edilir ve bu simülasyonlar sayesinde kurulmuş olan santralin hedeflenen elektrik üretimine ulaşıp ulaşılmadığı rapor halinde üreticiye sunulur.HelioScope – Sketchup – PVSYST – PVSOL gibi programlar kullanılarak saha hakkkında detaylı raporlar çıkartılır.

Simülasyon Raporları ile;

 • Santralin performans ölçümü yapılmış olur.
 • Santralde gözden kaçmış herhangi bir durumun santrale olan etkisini gösterir.
 • Santral hakkında detaylı verim raporu oluşturulur.